29.03. 2016

Rozhovor s Víťou Benešem

Vit-Benes.jpgRozhovor s Víťou Benešem

Úspěšným středoškolským studentem, který si zamiloval nanotechnologie

Vít Beneš, 17 let, student na Podkrušnohorském gymnáziu v Mostě a vítěz okresního kola středoškolské odborné činnosti - SOČ. Více informací o SOČ najdete ZDE

1. Téma SOČ:
Tématem práce byly změny povrchových vlastností vybraných polymerů a jejich modifikací. Studoval jsem konkrétně povrchové vlastnosti dvou polymerních materiálů, UHMWPE a PET, a jejich změny po aktivaci v tzv. Piranha roztocích a po roubování cysteaminu. Změny povrchových vlastností jsem sledoval pomocí měření kontaktního úhlu a elektrokinetickou analýzou.

2. Proč spolupráce s doc. Kolskou?
Ke spolupráci s paní docentkou jsem se dostal přes svou třídní učitelku, která mi ji v podstatě nabídla, jelikož ví, že mám rád přírodní vědy. Samozřejmě jsem souhlasil, protože to byla skvělá příležitost dostat se do prostředí laboratoře a vyzkoušet si nějakou odbornější práci.

3. Proč nanotechnologie?
Je těžké říct proč. Nanotechnologie asi hlavně kvůli jejich využití a propojení oborů fyziky a chemie. Myslím, že je to obor, který je velice progresivní a pro lidstvo nezbytný, ačkoliv, jak se asi dá říct, není vidět.

4. Kde chcete být za pár let:
Sám bych rád věděl, kde chci vlastně být. Pravděpodobně bych se chtěl věnovat studiu přírodních věd a práci v nějakém výzkumu.

5. Co byste vzkázal ostatním uchazečům o přírodovědné obory?
Určitě, aby jim zájem vydržel a aby hlavně dělali to, co je baví. Přírodní vědy jsou skvělé a určitě potřebují co nejvíce zájemců.

Promoce březen 2017

Přihláška ke studiu do 31.3.2017