01.02. 2012

Science Café: Chemie, dobrý sluha, ale zlý pán

Science - Chemie.jpg„Odevšad dnes slyšíme, že za zatížené životní prostředí, špatné potraviny, nedýchatelný vzduch atp. může „chemie". Troufám si říci, že chemie je v tom nevinně," říká prof. RNDr. Pavel Drašar, DrSc., učitel z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, který bude hostem únorového Science Café, a dodává: "Nenasyta toužící po penězích vysype, místo řádné likvidace, za kterou dostal zaplaceno, náklaďák odpadu do potoka a je vyděláno. Občan, který je potěšen tím, že kilo „šunky" stojí jen 90 korun, přímo vyžaduje, aby byla naplněna chemikáliemi, které váží vodu. Mafiózové potřebují vyrábět a prodávat nezákonné drogy. Vládcové z minulého režimu chtějí splnit plán včas a tak zanedbají ohledy na bezpečnost práce, stejně jako podnikatel dneška, který touží po rychlém zisku. Jako je to se vším a všude, není to tak jednoduché. Žijeme v době, kdy děláme kompromisy jsouce korumpováni stále vyšší životní úrovní a de facto souhlasíme s výše popsanými negativními postupy, naznačenými namátkou výše, protože nám často tuto úroveň přinášejí."

Naopak pouze kvalifikovaný chemik a nejkvalifikovanější chemické postupy mohou zkorigovat to, co výše popsaní „blůmové" napáchali. Chemik, pak může přispět k tomu, že kvalitní potraviny déle vydrží, že auta používající kvalitní paliva nezatěžují okolí, že máme léky, energii, teplo, oblečení a další potřebné věci. I to je ale jenom jedna stránka věci. Pro zasvěcence může být chemie krásná, povznášející a inspirující. Je to jedna z přírodních a technických věd s dlouhou tradicí, s nejpropracovanějším informačním systémem, dokonalým názvoslovím, jejíž výuka je i na některých našich vysokých školách označena evropskou známkou kvality.

Přijďte zjistit, jak se to s tou chemií doopravdy má! Těšíme se na vás. 9. února 2012 od 18.00 ve Fokus Kafe.

Akademická obec PřF UJEP

Výsledky voleb do Akademických senátů UJEP a PřF 2017